Fototekstura.pl
forum aukcje grupy pliki sound faq poczta
Zasady Forum

Wróć   MaTraX.NET > Aktualności & Ciekawostki > Recenzje i opinie

Recenzje i opinie Recenzje związane głównie z telefonią gsm, choć nie tylko. Chcesz się podzielić opinią na temat jakiegoś produktu? Uważasz, że potrafisz ocenić zalety oraz wady w sposób pomocny i zrozumiały? To miejsce dla Ciebie.

Odpowiedz

Narzędzia wątku
Old 15-02-09, 19:53   #1
baczek
Super Moderator

baczek's Avatar

Model: i5700@Frozen Eclair
Nokia E51 - lider klasy średniej ?

Wstęp

Na forum często pojawiają się pytania takie jak „Jaki telefon kupić do 400/500 zł ?”. Najczęściej padającą odpowiedzią jest Nokia E51. Czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie w tym przedziale cenowym ? Czy to naprawdę lider klasy średniej ?

Zestaw, pudełko, akcesoria

Samo pudełko, zgodnie z nowa proekologiczna polityka Nokii jest małe i ascetyczne, utrzymane w bardzo eleganckich kolorach, na zewnątrz jest czarnoniebieskie, w środku czerwonoczarne. Oprócz telefonu znajdziemy w nim kabel USB (typowy dla Nokii, gruby, miękki, gumowy), słuchawki z mikrofonem, klipsem i jackiem 2,5 mm, ściereczkę do ekranu, oraz to co podoba mi się najbardziej ładowarkę w rozmiarach mikro, cała ładowarka jest niewiele większa niż sama wtyczka, niestety przewód nie jest już tak fajny jak w przypadku kabla USB.

Click image for larger version

Name:	P1010145.jpg
Views:	133
Size:	105.2 KB
ID:	18719Click image for larger version

Name:	P1010146.jpg
Views:	129
Size:	94.7 KB
ID:	18720Click image for larger version

Name:	P1010147.jpg
Views:	213
Size:	197.8 KB
ID:	18721

Wygląd zewnętrzny oraz wykonanie

Mój egzemplarz ma kolor nazwany przez Nokie „Steel White” , oznacza to tyle, ze klawiatura jest czarna, a metalowe elementy (czyli obwódka, dookoła telefonu, oraz klapka baterii) są koloru srebrnego. Dostępna jest jeszcze wersja cała czarna, oraz czarno-różowa (chociaż, wg nomenklatury Nokii ten kolor to brązowy...), jednak w mojej opinii srebrny wygląda najlepiej (chociaż czarna na zdjęciach wygląda lepiej, ale sporo traci w konfrontacji na żywo).

Telefon w porównaniu z Toshiba G900 (mój poprzedni telefon, z którym to głównie będę porównywał E51), jest malutki i leciutki. Wymiary to 115x46x12 mm, a waga to 100 gram. Telefon jest smukły i wygodnie leży w dłoni. Metalowe elementy, zwłaszcza frontowa obwódka idealnie zbierają odciski palców, klapka baterii w mniejszym stopniu, z uwagi na grawer jakim jest pokryta. Grawer ten dodaje uroku i wygląda to na pewno lepiej niż gdyby go nie było. Wzór jest inny w każdej wersji kolorystycznej, srebrna pokryta jest małymi prostokątami, czarna pionowymi pasami, a „brązowa” okrągłymi falami.

Klawiatura, jest wygodna jednakże wymaga przyzwyczajenia (zwłaszcza jeśli ktoś, tak jak ja sporo korzystał z klawiatury qwerty). Oprócz standardowych klawiszy, znajdziemy tu dwa softkeye, których funkcje można dowolnie konfigurować, 4kierunkowu D-pad, klawisz kasowania, oraz 4 klawisze funkcyjne, ze stałym przeznaczeniem to jest: menu (który przybrał kształt domku), kalendarz, kontakty oraz e mail. Klawisze głośności znajdują się po prawej stronie i są co najmniej dziwne. Są gumowe, a trzpień przycisku jest mały i znajduje się centralnie. Oczywiście, żeby klawisz działał trzeba trafić w jego środek idealnie, najlepiej paznokciem.

Ekran, w który został wyposażony ten model jest nazwijmy to wystarczający. Nie powala swoją wielkością ma 2 cale, rozdzielczość QVGA i wyświetla 16 mln kolorów (po co ? Nikt nie wie, bo tak naprawdę nie widać różnicy między 16mln a 256 tys). Co jest w nim fajne to, fakt ze nawet na zewnątrz w słońcu jest bardzo czytelny, zapewne za sprawą czujnika światła, który reguluje intensywność podświetlenia ekranu.

Telefon jest bardzo dobrze wykonany, wszystkie elementy są idealnie spasowane, a zastosowane materiały są wysokiej jakości. Na pewno nie mamy wrażenia, ze trzymamy w rękach plastikowa zabawkę. Zastanawiające jest, ze firma, produkująca idealnie wykonane modele z serii E, potrafi wypuścić o wiele droższe buble takie jak N81, czy N78. Jedyne do czego mogę się przyczepić to sloty na kartę SIM i microSD. Ktoś kto je zaprojektował powinien za kare iść na kolanach do Częstochowy. Po włożeniu karty na miejsce, aby ja wyciągnąć potrzeba małpiej zręczności i specjalistycznych narzędzi takich jak penseta. Dodatkowo, jest on umiejscowiony pod klapka baterii.

Name:	P1010149.jpg
Views:	217
Size:	133.3 KB
ID:	18722Click image for larger version

Name:	P1010150.jpg
Views:	163
Size:	122.8 KB
ID:	18723

Multimedia

No więc tutaj będzie krótko. Aparat jest – 2 mpx, bez żadnego doświetlenia. Po prostu robi zdjęcia, które można wysłać MMSem. Odtwarzacz multimedialny też jest, ale go nawet nie sprawdzałem bo słuchanie muzyki z niego mija się z celem. Posiada, także radio FM

Łączność

Telefon oferuje łączność przez HSDPA,UMTS, EDGE i WLAN. Czyli wszystko czego nam potrzeba. W tym momencie nastąpi małe porównanie z G900. Otóż przeglądanie pełnowymiarowych stron WWW na 3calowym ekranie wysokiej rozdzielczości w Toshibie było mega wygodne. Na tym polu E51 przegrywa, ale pomimo tego, domyślna przeglądarka Nokii jest bardzo funkcjonalna i szybka. Z pewnością wystarczy, żeby wejść na mobilny onet, czy stronę MPK w celu sprawdzenia rozkładu jazdy autobusów. Posiada także wbudowanego klienta VoIP, a dzięki zewnętrznym programom takim jak Fring, możemy znacznie ograniczyć rachunki za telefon. Wbudowany klient e-mail, raczej każdemu wystarczy. Wszelkie komunikatory takie jak GG, dostępne są dzięki aplikacjom firm trzecich. Minus dla Nokii, za to, ze pomimo posiadania łącza miniUSB do synchronizacji, ładowanie baterii przeprowadzane jest przez specjalne, cienkie i łamliwe łącze Nokii. Oczywiście telefon podłączony do USB nie ładuje się. Na pochwałę zasługuje wysoka jakość rozmów w E51 i dość głośny głośnik (czyli coś, czego mi brakowało w G900)

Name:	Screenshot0017.jpg
Views:	211
Size:	31.4 KB
ID:	18717
Strona glowna forum odpalona w OSS przy zoom 50%

Bateria

Tu jeszcze nie mogę za wiele powiedzieć, bo mam go za krótko i ogniwo nie uzyskało swojej pełnej pojemności. Jednak jest dobrze. Mam go od środy (wtedy naładowałem go do pełna) i na obecna chwile bateria jest w poniżej połowy, a telefon jest dość intensywnie, dużo instaluje, WiFi długo włączone (nie chce mi się podpinać kabla, więc łącze się z laptopem przez WiFi. Także za baterie na pewno ogromny plus.

System, rozrywka i dostępne aplikacje

Aparat posiada system operacyjny SymbianOS v9.2 z interfejsem S60 trzeciej edycji. Oznacza to ogrom dostępnych, przeróżnych aplikacji i gier. Nie ma co się sprzeczać, na który system, S60 czy WM dostępna jest większa ilość softu, bo tego nie da się policzyć. I tak obie platformy przegrywają z osX'em z iPhona i jego genialnym appstore, dającym dostęp do ogromnej ilości gier i aplikacji w jednym miejscu (zarówno Nokia jak Microsoft, widzą swój błąd i planują w najbliższym czasie uruchomić swoje sklepy) Każdy powinien wybrać to co mu bardziej odpowiada. Wg mojej opinii wygrywa S60, po prostu w codziennym użytkowaniu jest bardziej przejrzysty i funkcjonalny. Co więcej jest o wiele szybszy. Nokia wyposażona jest w procesor ARM11 o częstotliwości 369 MHz a Toshiba w 520MHz Marvella i różnica jest kolosalna, na korzyść Nokii. Po restarcie, przy paru odpalonych w autostarcie programach telefon posada około 45mb wolnego ramu, co w zupełności wystarcza i bardzo trudno to zapełnić.

Po złamaniu zabezpieczeń systemu, możemy zainstalować platformę N-gage 2.0, jednakże spośród 20 paru gier dostępnych zaledwie tylko kilka warta jest wydanych na nie pieniędzy.

Ogromną zaleta jest coś co kiedyś było zaleta WM. Mianowicie, jeśli coś działa na S60 w Samsungu to będzie też działać w S60 w Nokii. W WM coraz więcej jest rozwiązań dostępnych tylko, dla konkretnych urządzeń.

Dodatkowo S60 bezproblemowo obsługuje aplikacje napisane w języku Java z czym urządzenia na WM często mają kłopoty. A jest parę wartościowych aplikacji w tym języku choćby Gmail.

Name:	Screenshot0011.jpg
Views:	156
Size:	30.5 KB
ID:	18711Click image for larger version

Name:	Screenshot0012.jpg
Views:	161
Size:	33.5 KB
ID:	18712Click image for larger version

Name:	Screenshot0013.jpg
Views:	149
Size:	48.1 KB
ID:	18713Click image for larger version

Name:	Screenshot0014.jpg
Views:	156
Size:	40.7 KB
ID:	18714Click image for larger version

Name:	Screenshot0015.jpg
Views:	140
Size:	36.5 KB
ID:	18715Click image for larger version

Name:	Screenshot0016.jpg
Views:	144
Size:	37.7 KB
ID:	18716Click image for larger version

Name:	Screenshot0018.jpg
Views:	148
Size:	36.7 KB
ID:	18718
Kilka przykladowych tematow (nie sa to tematy domysle, pochodza z Samsunga I550 oraz Nokii 5320), oraz menadzer zadan

Podsumowanie

Jak się okazuję, Nokia E51 to prawdziwy lider ze średniej półki cenowej. Telefon jest bardzo dobrze wykonany, ma mocna baterie, przyjazny użytkownikowi system operacyjny. Jest dostępny w każdej sieci GSM, więc łatwo można znaleźć model opowiadający naszej karcie SIM. Za cenę Nokii możemy nabyć np. SE C702, Samsunga G600, LG Viewty czy Motorole V8. Oferują one o wiele lepsze aparaty fotograficzne, ale zostają w tyle pod względem jakości wykonania czy baterii. Nie posiadają także systemu operacyjnego. Także E51 przynajmniej w moim odczuciu jest najlepszym wyborem spośród telefonów za około 500zł.

Ostatnio edytowane przez baczek : 16-02-09 o 12:41. Powód: dodane zdjecia
baczek is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Fototekstura.pl - fotografia magazyn
Old 15-02-09, 20:42   #2
Szwed
Szalony MotoManiak

Odp: Nokia E51 - lider klasy średniej ?

Mi się podoba, fajnie napisane i dużo można się dowiedzieć. W jakiej rozdzielczości kręci filmy?
Szwed is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 15-02-09, 21:09   #3
baczek
Super Moderator

baczek's Avatar

Cytat:
Napisał hardsql Zobacz post
W jakiej rozdzielczości kręci filmy?
QVGA, byc moze istnieje jakas aplikacja, ktora potrafi krecic w wiekszej
Old 15-02-09, 21:14   #4
Rino
No to lecimy...

Rino's Avatar

Model: Vision

Jak jest z szybkością galerii jak znaczna ilość plików znajduje się na karcie pamięci?

E51 która wpadła mi w ręce na tydzień trzymała ~3dni, czyżby coś poprawili?

Recenzja nie za długa ale za to zawiera większość istotnych informacji (znalazłem tylko mały błąd, ale nie dotyczący E51. V8 posiada system - linuksa)
Rino is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 15-02-09, 21:22   #5
Bartosz
User Gold

Bartosz's Avatar

Model: Defy MB526 :)
Send a message via Skype™ to Bartosz

W moim przypadku bateria trzyma 3-6 dni. Dzisiaj zrobiłem przez NSU update do 300.34.56
Bartosz is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 15-02-09, 21:23   #6
Michal_gol byk
ORTOLEŃ

Michal_gol's Avatar

Model: Motorola MB511 FlipOut

spoko recka, fajnie się czyta, szkoda, że nie ma fotek... zarówno zestawu jak i wykonane telefonem. Brak również porównania wielkości np. e51 do tosi (lub innego telefonu)
Michal_gol is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 15-02-09, 21:31   #7
baczek
Super Moderator

baczek's Avatar

Cytat:
Napisał Rino Zobacz post
V8 posiada system - linuksa
czyli tak naprawde moglaby go nie miec

Cytat:
Napisał Bartosz Zobacz post
W moim przypadku bateria trzyma 3-6 dni. Dzisiaj zrobiłem przez NSU update do 300.34.56
u mnie jest 220.34.37 bo nie chce mi sie bawic w zmiana product code i na tej wersji bez problemu działa secman. Masz moze zainstalowanego Garmina ? On odpala jakis proces ktory dziala w tle i powoduje spory battery drain

Cytat:
Napisał Michal_gol Zobacz post
spoko recka, fajnie się czyta, szkoda, że nie ma fotek... zarówno zestawu jak i wykonane telefonem. Brak również porównania wielkości np. e51 do tosi (lub innego telefonu)
Tosi juz nie mam, ale jutro dorzuce zdjecia zestawu i porownawcze z K800 i E50
Old 15-02-09, 22:13   #8
Bartosz
User Gold

Bartosz's Avatar

Model: Defy MB526 :)
Send a message via Skype™ to Bartosz

Cytat:
Napisał baczek Zobacz post
u mnie jest 220.34.37 bo nie chce mi sie bawic w zmiana product code i na tej wersji bez problemu działa secman. Masz moze zainstalowanego Garmina ? On odpala jakis proces ktory dziala w tle i powoduje spory battery drain
Garmina nie instalowałem.
Bartosz is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 15-02-09, 22:49   #9
dypek
VIP

dypek's Avatar

Model: I900 VE1
Send a message via ICQ to dypek

Jak dla mnie z tym zjadaniem baterii przez garmina to sciema jak mialem N95 nie widzialem zadnej roznicy w czasie dzialania telefonu.
dypek is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 16-02-09, 10:31   #10
baczek
Super Moderator

baczek's Avatar

Cytat:
Napisał dypek Zobacz post
Jak dla mnie z tym zjadaniem baterii przez garmina to sciema jak mialem N95 nie widzialem zadnej roznicy w czasie dzialania telefonu.
U mnie na E61 byla roznica, na E51 nie instalowalem jeszcze bo nie mam takiej potrzeby, wystarcza mi Akira w aucie ;]
Old 16-02-09, 11:17   #11
Skaktus
Banned

Skaktus's Avatar

Cytat:
Najczęściej padającą odpowiedzią jest Nokia E51
Czy aby napewno ?

Wrzuć fotki telefonu i z telefonu, bo tak to trochę suchy materiał.
Old 16-02-09, 11:20   #12
Pawlo00
User Gold

Pawlo00's Avatar

Model: oOoOoOo

Bardzo fajna recenzja, należą się brawa

Co do czasu działania to mogę dodać, że mi bateria trzyma od 3-5dni, a telefon używam już ponad pół roku i to dość intensywnie (częste rozmowy po 20-60min, ok 40 smsów dziennie).

Co do Garmina to zainstalowałem go z ciekawości (w końcu trzeba zapełnić czymś kartę 4GB ) i żadnego skróconego czasu czuwania nie zaobserwowałem.

Pawlo00 is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 16-02-09, 11:56   #13
baczek
Super Moderator

baczek's Avatar

Cytat:
Napisał Pawlo00 Zobacz post
Co do Garmina to zainstalowałem go z ciekawości (w końcu trzeba zapełnić czymś kartę 4GB ) i żadnego skróconego czasu czuwania nie zaobserwowałem.
Wiec byc moze w nowej wersji programisci naprawili ten problem.

@Skaktus zdjecia jak pisalem wrzuce wieczorem
Old 16-02-09, 14:54   #14
pavlov
Green Ranger

pavlov's Avatar

Model: Lenovo A820
Send a message via Skype™ to pavlov

Baczek - całkiem fajna recka. Dodam tylko, że telefon naprawdę zyskuje sporo dodatkowych funkcji po wgraniu symbiana 300.34.56 np. Radio Internetowe, wyszukiwanie plików takie jak w Nokiach N series i kilka innych rzeczy. Jednak najważniejszą zaletą nowego firmware jest kolosalna poprawa co do dźwięku. Na słuchawkach jest znacznie czystszy, a przede wszystkim głośniejszy. Minusem są trudności w złamaniu tej wersji...

pavlov is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 16-02-09, 15:43   #15
baczek
Super Moderator

baczek's Avatar

Cytat:
Napisał pavlov Zobacz post
Baczek - całkiem fajna recka. Dodam tylko, że telefon naprawdę zyskuje sporo dodatkowych funkcji po wgraniu symbiana 300.34.56 np. Radio Internetowe, wyszukiwanie plików takie jak w Nokiach N series i kilka innych rzeczy. Jednak najważniejszą zaletą nowego firmware jest kolosalna poprawa co do dźwięku. Na słuchawkach jest znacznie czystszy, a przede wszystkim głośniejszy. Minusem są trudności w złamaniu tej wersji...
czyli z mojego punktu widzenia nic przydatnego ;] musieliby dodac obsluge flasha do OSS, zebym zmienil PC i instalowal na lewo nowe FW ;]
Old 16-02-09, 19:26   #16
pavlov
Green Ranger

pavlov's Avatar

Model: Lenovo A820
Send a message via Skype™ to pavlov

Cytat:
Napisał baczek Zobacz post
czyli z mojego punktu widzenia nic przydatnego ;] musieliby dodac obsluge flasha do OSS, zebym zmienil PC i instalowal na lewo nowe FW ;]
Downgrade w razie czego można zrobić Nawet bez BOXa. Ja PC zmieniałem Phoenixem. Telefon był brandowany na Erę.

pavlov is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 20-03-12, 18:07   #17
pomocnik12
Junior

Dostałem dziś ten telefon w pracy... rany boskie nie wiedziałem, że jescze takie są. Ale nie jest tak źle, ponoć 3 lata przeleżał w magazynie.
pomocnik12 is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 10-07-15, 22:15   #18
eber

Kiedyś miałem tą nokię, kozak telefon.
Old 27-10-15, 05:31   #19
kamilakono

Kiedyś to był lider w tej klasie, dużo firm kupowało go dla swoich pracowników. A teraz jaki telefon jest takim liderem?
Old 03-06-16, 12:33   #20
hómanista

hómanista's Avatar

Najlepszy telefon, jaki miałem w życiu. Po przyzwyczajeniu się do "innej" klawiatury, wszystko tak bardzo śmigało. Chciałbym większą wersję z dotykiem, bo teraz muszę dużo korzystać z netu. Wracając, w żadnym innym telefonie, nawet w najstarszej cegle, bateria nie trzymała mi 2tyg przy non stop włączonym hsdpa.
Old 15-08-16, 09:26   #21
matrania
Junior

matrania's Avatar

Teraz Samsungi zdobywają rynek, najchętniej się je wybiera i najlepiej działają.

Ostatnio edytowane przez matrania : 19-08-16 o 10:48.
matrania is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 03-11-16, 22:50   #22
epiteksus
Junior

Model: HTC Desire 600

Po przyzwyczajeniu się do klawiatury jest bardzo dobrym telefonem. Ma bardzo wytrzymałą baterię co już samo w sobie jest ogromnym plusem.
epiteksus is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 16-11-16, 10:24   #23
mobilka320
Junior

mobilka320's Avatar

Model: Samsung Galaxy S5

Nokie to kultowe telefony, ale ludzie i tak wybiorą Samsunga, iPhona czy HTC ze względów reklamowych, wydajnościowych. Dla mnie liderem jest firma Samsung na dzień dzisiejszy

Ostatnio edytowane przez mobilka320 : 03-02-17 o 14:28.
mobilka320 is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 17-11-16, 11:33   #24
zimmalog
Junior

Jeżeli chodzi o klasyczne telefony to oczywiście Nokia. Jednak z nowych smartfonów ja wybieram iPhony. Moim zdaniem iOS jest najlepszym softem na rynku dla zwykłego uzytkownika.

Ostatnio edytowane przez zimmalog : 04-04-17 o 07:58.
zimmalog is offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Old 13-12-16, 09:32   #25
Srycu
Junior

android staje się coraz lepszy, wg mnie już bije ios na potęgę.

Użytkownicy aktualnie czytający ten wątek: 1 (0 użytkownik i 1 gości)

Narzędzia wątku

Zasady Postowania