Fototekstura.pl
forum aukcje grupy pliki sound faq poczta
Zasady Forum

Wróć   MaTraX.NET > Telefony > Motorola > Seria Axxx

Seria Axxx Dyskusje na temat modeli serii Axxx oraz:

Zamknięty Temat

Narzędzia wątku
Old 27-09-06, 21:51   #1
kodijak
Bywalec

kodijak's Avatar

Model: Było V360 & A1000 jest V8
Send a message via AIM to kodijak
Lightbulb PORADNIK: Konwersja materiału VIDEO do formatu odpowiedniego dla SMARTMOVIE

Konwersja materiału VIDEO do formatu odpowiedniego dla SMARTMOVIE
(czyli jak przerobić film do oglądania na telefonie)

Poradnik ten pisze z myślą o uczniach, studentach i ludziach, którym nudzi się w drodze do pracy, szkoły lub po prostu chcą sobie obejrzeć jakiś film w telefonie.
Nie jest to mój pierwszy poradnik dotyczący konwersji materiału Video, lecz mogą wystąpić w nim drobne, niezamierzone błędy, za które i tak nie przepraszam.
Zapomnijcie o kombajnach typu Xilisoft Video Converter, All Video Converter czy Smartmovie Converter. Wszystkie te programy nie spełniają moich podstawowych założeń, czyli maksymalnej jakości przy minimalnej wielkości pliku wynikowego.
Zanim wybrałem tą jedną jedyną aplikację przetestowałem kilkanaście innych. Testowałem także programy osobno do konwersji dźwięku i obrazu. Wszystkie odpadły ze względu na ergonomię a właściwie jej brak oraz brak synchronizacji dźwięku z obrazem.
Mój wybór padł na program o nazwie „MediaCoder”. Na jego przykładzie przedstawię wam jak odpowiednio przerobić sobie film na telefon. Poradnik zoptymalizowany jest pod Motorolę A1000 i testowany na SmartMovie 3.25, na A925 też powinno być wszystko dobrze lecz nie sprawdzałem tak przygotowanego materiału Video. Kto nie ma SmartMovie, nie działa mu lub nie wie co to jest ma pecha, ja nie będę zajmował się opisywaniem instalacji tego programu i kodeków w telefonie. Nie brałem pod uwagę filmów z napisami. Na upartego można tak ustawić program aby doklejał napisy. Nie wiem jak i nie chcę tego sprawdzać. Wole filmy z lektorem, jest ich mnóstwo. A więc do dzieła.

1. Odpowiednie oprogramowanie

- MediaCoder – http://www.mediacoder.cn/dlfull.htm
- kodek Xvid - http://www.koepi.org/XviD-1.1.0-30122005.exe ( 628kB )

2. Specyfikacja oprogramowania (wg. danych producenta)

Wsparcie dla formatów Audio/Video:
• MP3, Ogg Vorbis, AAC, AAC+, AAC+V2, MusePack, WMA, RealAudio
• FLAC, WavPack, Monkey's Audio, OptimFrog, AAC Lossless, WMA Lossless, WAV/PCM
• H.264, Xvid, DivX, MPEG 1/2/4, H.263, Flash Video, 3ivx*, RealVideo*, Windows Media
• AVI, MPEG/VOB, Matroska, MP4, RealMedia*, ASF/WMV, Quicktime*, OGM*
• CD*, VCD*, DVD*, CUE Sheet*
* tylko dla plików wejściowych

3. Okno programu

1 – lista plików
2 – pasek postępu
3 – okienko ustawień głównych
4 – ustawienia dla dźwięku
5 – okno opcji zaawansowanych

4. Wybór plików do konwersji

Klikamy to co podane na obrazie powyżej lub po prostu wciskamy na klawiaturze klawisz INSERT.
Wybieramy plik lub pliki z materiałem Video.
Po dodaniu pojawią się one na liście „1” plików.

5. Ustawienia główne

Output folder – folder gdzie program zapisze materiał Video po konwersji
Working Folder – folder roboczy (TEMP)

Tutaj ustawiamy tak jak na zrzucie.

Resample – możecie zmienić ale 22050 jest optymalnym ustawieniem.

Auto – po zaznaczeniu ptaszka program automatycznie zmienia głośność w pliku wynikowym (pogłaśnia dla cichych nagrań lub ścisza). Po odznaczeniu ptaszka można samemu dobrać ten parametr.

Bitrate – jest związany z jakością obrazu, 160 to ustawienie optymalne dla mnie. Gdy źródłem Video jest DVDRip lub zbliżony jakościowo plik to po konwersji materiał Video będzie wyraźny nawet na komputerze i na upartego można go spokojnie oglądać w pełnym ekranie na monitorze lub telewizorze.

2-Pass – dzięki tej opcji program MediaCoder ma przewagę nad programami wymienionymi na wstępie. Kompresja dwu przebiegowa daje nie porównywalnie większą jakość obrazu przy tym samym strumieniu danych co jedno przebiegowa. W programach ze wstępu niestety nie udało mi się ustawić aby kodowały w 2-pass. Albo się wykrzaczały po pierwszym przebiegu, albo w ogóle nie ruszała kompresja Video.

Codec – oczywiście wybieramy Xvid

Resize – wpisujemy 320x208 gdyż taki rozmiar wyświetlacza ma Motorola A1000, jeśli mamy inny telefon to wpisujemy swoją wielkość ekranu

Crop – ja zawsze zostawiam odznaczone ale jeśli komuś przeszkadza rozciągnięty lub zwężony obraz a chce mieć obraz na pełnym ekranie to może sobie przyciąć obraz do swoich wymagań

Frame rate – tu mam zawsze 25, nawet kiedy plik źródłowy ma mniejsza liczbę klatek na sekundę. Jak ktoś uparty to niech sobie zmienia.

Reszty opcji w tym punkcie nie opisuję. Są nie istotne dla tematu tego poradnika.

6. Ustawienia dźwięku

[LAME] – dźwięk dla SmartMovie będzie kodowany w mp3

Rate mode CBR – stały bitrate dla dźwięku

Channel – wybieramy Mono bo zależy nam na dobrej jakości dźwięku przy mały rozmiarze pliku. Jeśli wybierzemy Stereo to musimy się liczyć, że trzeba odpowiednio zwiększyć bitrate gdyż przy niskim będzie słychać metaliczny podźwięk a to nie jest miłe dla ucha.

Bitrate 48kbps – dla dźwięku Mono 48 jest optymalnym ustawieniem. Bardzo ładnie wszystko słychać. Dla Stereo minimum to 64 kbps.

Algorithm Quality 0 – zależy nam przecież na najlepszej jakości dźwięku

7. Plik wynikowy

Po ustawieniu wszystkich opcji i zaznaczeniu naszego pliku na liście w okienku/zakładce Summary pojawią się nasze ustawienia i rozmiar pliku wynikowego. Na zrzucie wynosi on 145 MB dla filmu trwającego 98 minut. Co daje nam około 1,48 MB na minutę filmu. Dla innych ustawień niż podane przeze mnie te 1,48 oczywiście ulegnie zmianie.

8. Konwersja

Gdy wszystko mamy już ustawione możemy zacząć konwersję. W tym celu klikamy „Start Transcoding”

lub Start

Po lewej stronie jak i w oknie opcji zaawansowanych pojawią nam się statystyki do danej konwersji.

Po zakończonej konwersji otrzymamy komunikat

9. Zakończenie

Wystarczy ustawić, dodać kilka filmów i iść spać. Czas konwersji zależy od możliwości procesora.

Koniec.
Old 28-09-06, 09:59   #2
ilear
De Uiq Magiq

ilear's Avatar

Model: HTC wildfire
Odp: PORADNIK: Konwersja materiału VIDEO do formatu odpowiedniego dla SMARTMOVIE

nice work
Old 29-09-06, 11:39   #3
kodijak
Bywalec

kodijak's Avatar

Model: Było V360 & A1000 jest V8
Send a message via AIM to kodijak
Odp: PORADNIK: Konwersja materiału VIDEO do formatu odpowiedniego dla SMARTMOVIE

Starałem się Naprawdę super jakość takich filmików, nic się nie tnie nawet na dynamicznych scenach i nie widać pikseliady. Mi przez noc (około 8h) idzie 6 filmów pełnometrażowych przy procesorze około 1.7 GHz
Old 29-09-06, 12:36   #4
Mrider
VIP

Mrider's Avatar

Model: MS2
Send a message via AIM to Mrider

Cytat:
Napisał kodijak
Starałem się Naprawdę super jakość takich filmików, nic się nie tnie nawet na dynamicznych scenach i nie widać pikseliady. Mi przez noc (około 8h) idzie 6 filmów pełnometrażowych przy procesorze około 1.7 GHz
Przetestujcie ktos czy dziala tak jak autor opisal i wrzucamy do faq
Old 29-09-06, 16:15   #5
grymas
Moto Pisacz

Model: A1000

Cytat:
Napisał Mrider
Przetestujcie ktos czy dziala tak jak autor opisal i wrzucamy do faq
Przetestowane na a1000 REL 54.08.09, Smart movie 3.25 i działa bez zadnych przycinek tak jak opisał autor. Ustawienia optymalne do a1000.
grymas is offline  
Old 29-09-06, 21:02   #6
wredny
Bywalec

wredny's Avatar

Model: a925+a1000+BT GPS
Send a message via AIM to wredny Send a message via Skype™ to wredny

działa i to bardzo stabilnie , można spokojnie wrzucić

Użytkownicy aktualnie czytający ten wątek: 1 (0 użytkownik i 1 gości)

Narzędzia wątku

Zasady Postowania