Fototekstura.pl
forum aukcje grupy pliki sound faq poczta
Zasady Forum

Wróć   MaTraX.NET > Na luzie... > Hydepark > Archiwum

Archiwum Stare i takie tam pozamykane już sprawy. Warto jednak poczytać

Narzędzia wątku
Old 15-12-05, 11:01   #1
Sheriff
Moto Pisacz

Sheriff's Avatar

Model: V500
Wyjazd za granicę a wojsko

Witam, mam pytanie.

Mam 19 lat, jestem poborowym, chodze [tzn. jestem na liscie studentow:P] na zaoczne prywatne studia, w lutym wyjezdzam za granice na kilka lat pracowac, w zwiazku z tym w styczniu zabieram papiery ze szkoly. I nasunelo mi sie kilka pytan a ze na informacji wku nie dowiedzialem sie z byt wiele - kazali mi przyjechac do nich osobiscie ale chwilowo mam noge w gipsie, pytam was, mzoe ktos wie:

Na necie czytalem o tych wyjazdach za granice ale nie uzyskalem konkretnej odpowiedzi, jednak mam jakies pojecie w tej kwesti. Co wkoncu trzeba zalatwic przed takim wyjazdem? Czytalem ze musze oddac ksiazeczke wojskowa, ze musze napisac oswiadczenie w urzedzie miasta i gminy, a typek z wku przez telefon powiedzial mi ze musza mi sprawdzic ewidencje. jak to w koncu jest?

Jeszcze jedno pytanie, skoro chodze na prywatna uczelnie, place co miesiac, to czy musze placic za ostatni miesiac [tj. Luty] aby otrzymac moje papiery ktore zlozylem w szkole ? Ktos mi powiedzial ze musze uregulowac caly semestr ale nie chce mi sie wierzyc.

Pozdro i z gory dzieki.
Old 15-12-05, 11:11   #2
new
Złodziej Fan Boy :)

new's Avatar

Model: SGH I780, N73 oraz E51 :D
Send a message via AIM to new
Odp: Wyjazd za granicę a wojsko

Moja kuzynka twierdzi ze nie musisz zaplacic normalnie nawet jak Cie w szkole nie ma. Do wojska !!!!!!
new is offline  
Old 15-12-05, 11:20   #3
ProJack
Student Killer

ProJack's Avatar

Model: Moto G & myPhone Hammer

No niestety musisz sie zglosic do WKU i powiadomic o wyjezdzie, bo w przeciwnym wypadku bedziesz chyba traktowany jako osoba uchylajaca sie od obowiazku odbycia sluzby wojskowej. I po Twoim powrocie do kraju mozesz miec niemila niespodzianke. Raczej nie powinni robic problemu i tylko odnotuja, ze wyjechales. Ale wydaje mi sie, ze jednak musisz sie zapakowac do samochodu i pojechac, do wyjazdu chyba noga bedzie na tyle sprawna, ze pozwoli Ci stawic sie osobiscie w WKU, bo na telefon to nic nie zalatwisz.
Old 15-12-05, 11:29   #4
Demboll
MotoManiak

Demboll's Avatar

Model: D750i
Send a message via AIM to Demboll

a co myslisz ze nie dasz rady na studiach i dlatego przed "brązowymi butami" za grance chcesz uciekac ? :P
Old 15-12-05, 11:35   #5
Sheriff
Moto Pisacz

Sheriff's Avatar

hehe plany z wyjazdem za granice snulem od dawna, moj brat z bratowa siedza juz tam rok, a ze wyrolowali mnie na studiach z kierunkiem, postanowilem wyjechac do pracy za granice. To ze pojade dowiedziec sie i zalatwic do wku to jest pewne ale ze narazie jestem w gipsie, przez telefon nic mi nie powiedzieli a na forach wojskowych nie chca odpowiedziec, spytalem tu bo znalazlem jakis topic o wojsku i wypowiadali sie fachowi ludzie
Old 15-12-05, 11:37   #6
ProJack
Student Killer

ProJack's Avatar

Poczytaj i popytaj tez troche tutaj (chyba, ze to juz widziales): link.
Old 15-12-05, 12:00   #7
Sheriff
Moto Pisacz

Sheriff's Avatar

@ProJack - z google umiem korzystac i ta strone jak i kilka innych doglebnie przeczytalem sa tam informacje ze trzeba sie zglosic do UMiG ale te ustawy i przepisy sie tak szybko zmieniaja ze nie idzie nad nimi nadarzyc.
Old 15-12-05, 12:06   #8
ProJack
Student Killer

ProJack's Avatar

Cytat:
Napisał Sheriff
@ProJack - z google umiem korzystac i ta strone jak i kilka innych doglebnie przeczytalem sa tam informacje ze trzeba sie zglosic do UMiG ale te ustawy i przepisy sie tak szybko zmieniaja ze nie idzie nad nimi nadarzyc.
No przepisy sie zmieniaja, ale mysle, ze nie w sprawach zasadniczych. Chyba kazdy poborowy ma obowizek zglaszac wszelkie zmieny w meldunku i miejscu pobytu. Wiec jesli Ty planujesz jechac na kilka lat to jest to juz znaczaca kwestia. Wojsko tez troche sie zmienia i mysle, ze nie beda robic problemow i spokojnie przyjma Twoje zgloszenie o wyjezdzie. Zapisza to gdzies w jakiejs ksiedze, do ktorej malo kto kiedys zajrzy i juz. Najwazniejsze jest zeby nie przysylali "biletu" na Twoj adres domowy podczas Twojego pobytu za granica. Bo pozniej jak wrocisz to Ci powiedza, ze specjalnie do kraju nie wracales zeby sie wymigac od wojska. Nie ma sie tez co dziwic, ze nikt przez telefon nie chce Ci pomoc, bo w koncu moga sami do konca nie byc zorientowani. A jak juz bedziesz tam fizycznie przed kims stal to to go zmobilizuje do zobaczenia odpowiednich przepisow czy zapytania kogos bardziej kompetentnego. Moze to tez wynikac z tego, ze kazda sprawa potrzebuje indywidualnego podejscia.
Old 15-12-05, 12:08   #9
new
Złodziej Fan Boy :)

new's Avatar

Model: SGH I780, N73 oraz E51 :D
Send a message via AIM to new

a moze wymeldowac sie nie miec zameldowania cos by dalo?? nie wiedzieli by gdzie szukac :
new is offline  
Old 15-12-05, 12:10   #10
ProJack
Student Killer

ProJack's Avatar

Cytat:
Napisał new
a moze wymeldowac sie nie miec zameldowania cos by dalo?? nie wiedzieli by gdzie szukac :
New, badz powazny. To nie zabawa w kotka i myszke. Nie ma co robic sobie idiotycznych klopotow, bo nigdy nie wiadomo co bedzie za kilkanascie lat. Nagle sie ktos kiedys o niego upomni i bedzie problem. Ja obstaje przy tym zeby sprawe zalatwic legalnie (Sheriff jak widac tez powaznie do tego podchodzi).
Old 15-12-05, 12:15   #11
Sheriff
Moto Pisacz

Sheriff's Avatar

no dokladnie bo jednak z wojskiem nie chcialbym miec problemow. Slyszalem tez inna wersje postepowania - wyjezdzam bez zgloszenia a kiedy przyjdzie wezwanie, nikt go nie odbiera a rodziciel jedzie do UMiG i zglasza fakt pobytu za granica. Jednak to mnie nie przekonuje. Co do wymeldowania, moge sie wymeldowac tymczasowo, i tak chyba bedzie, jesli sie wymelduje na stale to moga byc pozniej problemy z ponownym zameldowaniem sie w dawnym miejscu zamieszkania. Gips mi sciagaja w poniedzialek, akurat do nowego roku sie wykuruje, wiec pojade do nich i przedstawie im moja kwestie. Dzieki za odp.
Old 16-12-05, 11:04   #12
$ROGAL$
Teleelemele ;p

$ROGAL$'s Avatar

Model: MDA Vario + Samsung OMNIA

Cytat:
Napisał new
Nie da rady Patrz punkt 3 w zalaczniku:
Miniaturka załącznika (kliknij aby powiększyć)
Click image for larger version

Name:	qwer.jpg
Views:	176
Size:	49.0 KB
ID:	6896  

Ostatnio edytowane przez $ROGAL$ : 16-12-05 o 11:07.
$ROGAL$ is offline  
Old 16-12-05, 11:08   #13
p0lish
Junior

p0lish's Avatar

Model: v547
Send a message via AIM to p0lish Send a message via Skype™ to p0lish

Bylem 7 lat za granica i tez musialem uregulowac sprawy z wojskiem. Co pół roku wysyłałem zaświadczenie ze szkoły do swojego WKU, że się uczę. Raz zapomniałem to mili panowie odwiedzili moją babcię. Tu nic nie przekręcisz. Nie wiem po co panowie tak się męczyli bo dostałem D. Bądź tu mądry i pisz wiersze.
Old 13-10-06, 17:54   #14
ProJack
Student Killer

ProJack's Avatar

Odkopie temat...
Cytat:
15 tysięcy poborowych z naszego regionu będzie musiało meldować każdy wyjazd w wojskowej komisji uzupełnień.

Wojsko ma dość zabawy w chowanego z poborowymi. Dlatego postanowiło wprowadzić dodatkowe zapisy w ustawie o powszechnym obowiązku obrony RP.

Według znowelizowanych przepisów, które obowiązują od października, poborowy zarejestrowany w komendzie uzupełnień musi uzyskać zgodę jej szefa na wyjazd za granicę, uzgodnić z wojskiem termin wyjazdu i natychmiast po powrocie do kraju zgłosić ten fakt do WKU. Procedury dotyczą ponad 15 tysięcy mężczyzn z naszego regionu. Na niesfornych czekają kary administracyjne, a nawet wyroki sądowe.

Wojsko ma potężny problem z poborowymi.

- Niemal 90 procent wezwań do stawienia się do służby wraca do z dopiskiem „wyjechał do pracy za granicę, termin powrotu nieznany” - mówi podpułkownik Henryk Drogosz, szef WKU w Szczecinku. - To najnowszy sposób na wymiganie się od służby. Powszechnie wiadomo, że poborowi nie odbierają wezwań, nawet, gdy są w miejscu zameldowania, a praca za granicą to tylko wymówka. Przepisy jasno precyzują: gdy rezerwista lub poborowy nie powiadomi o wyjeździe administracji wojskowej, szef komendy uzupełnień ma obowiązek powiadomić o tym fakcie prokuraturę.

Za niezgłoszenie wyjazdu lub wyjazd bez zezwolenia na okres dłuższy niż dwa miesiące grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub obie kary łącznie. Wojsko zastrzega, że nie robi problemów z opuszczeniem kraju.

- Jeśli ktoś chce wyjechać, to udzielamy zezwolenia. Trzeba tylko do nas przyjść i uzgodnić terminy - zapewnia pułkownik Drogosz.

W województwie zachodniopomorskim wcieleniem do wojska oraz ewidencjonowaniem osób pozostających na przydziale mobilizacyjnym armii zajmuje się osiem komend uzupełnień. WKU działają w Szczecinie (dwie), Świnoujściu, Stargardzie, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie i Szczecinku.

Obecnie prokuratury w regionie zajmują się ponad stu sprawami dotyczącymi nagminnego uchylania się poborowych od spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Wojskowi podejrzewają, że jeżeli nie zmieni się stosunek młodych ludzi do munduru, podobnych spraw będzie niebawem kilkakrotnie, a nawet kilkanaście razy więcej.
Zrodlo: Glos Szczecinski

Użytkownicy aktualnie czytający ten wątek: 1 (0 użytkownik i 1 gości)

Narzędzia wątku

Zasady Postowania